مهارتهایی برای آمادگی داوطلبان آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی

چه راهکارهایی برای غلبه بر مشکلات داوطلبان کنکور وجود دارد؟
آیا قصد شرکت در کنکور دارید و می خواهید عزمتان را جزم کرده، شبانه روز درس بخوانید؟ قبل از شروع درس خواندن و آغاز ساعت‏ها مطالعه کردن، بهتر است یادتان باشد که شما یک بار در کنکور شرکت کرده¬اید؛ پس نباید نگران آزمون کارشناسی ارشد باشید! یکی از نکات مهم در کسب آمادگی برای مطالعه، این است که چند لحظه¬ای با خودتان و ذهنتان خلوت کنید؛ زیرا اگر در روزهای آمادگی برای کنکور، برای خودتان و درگیری¬های ذهنی و حاشیه‏های زندگی روزمره¬تان، وقت بگذارید، موفقیت در آزمون، از آن شما خواهد بود. این، نخستین گام برای برنامه¬ریزی تحصیلی است. ردپای موفقیت به سرچشمة فکر و اندیشه داوطلبان، بازمی¬گردد. داوطلبان مقاطع بالاتر از کارشناسی، معمولاً در آستانة مشغله¬های جدیدتر زندگی، مانند اشتغال و تأهل هستند و اگر درس خواندن، هدفمند و بر پایة برنامه¬ریزی نباشد، دست‏یابی به موفقیت، سخت¬تر می¬شود و مشغله¬ها بیشتر! به منظور هدفمند کردن حرکت علمی داوطلبان کنکور ارشد در بعد آمادگی روان‏شناختی، ذهنی و فکری، در ذیل، چالش¬ها و راه¬حل¬هایی مطرح شده که توجه به آنها خالی از لطف نیست:

مشکل 1
بسیاری از شرکت¬کنندگان آزمون¬های کنکور، به ویژه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد، گرفتار مشغله¬هایی ذهنی، فراتر از مشغله های دانش-آموزی هستند که خود را برای کنکور کارشناسی آماده می¬کند. مشغله¬های ذهنی دانشجوی بیکار، دانشجوی متأهل، دانشجوی مادر، دانشجوی بدهکار، دانشجوی مجرد و... در نگرش داوطلب، تأثیر منفی دارد و نگاه او را نسبت به مشکلات خودش و نیز نسبت به امتحانی که در پیش دارد، متزلزل و دچار مشکل می‏کند.
راه حل‏ ها
1. برنامه‌ریزی کنید؛ یادگیری، فقط یک جنبه از کارهای روزمرة زندگی است. ساعاتی را که امکان یادگیری وجود ندارد، شناسایی کرده، تا بتوانید کارهای دیگر را در آن زمان‌ها انجام دهید.
2. برای یادگیری، فقط مثبت اندیشی کافی نیست؛ بلکه در زندگی کنونی، با وجود موضوعات مختلف، هنگام یادگیری می‌بایست بقیة موضوعات را فراموش کرد و الا یادگیری، تبدیل به تجربه‌ای کسل¬کننده می‌شود.
3. مواظب وقت مطالعة خود باشید. اگر شما دوستانی دارید که ممکن است خواسته یا ناخواسته شما را از پرداختن به
مطالعه یا یادگیری باز دارند، با به‌کار بردن ترفند و سیاست (البته به طوری که از شما نرنجند)، پیشنهاد آنها را مثلاً برای رفتن به سینما، رد کنید و خود را محدود کنید.
4 .گاهی آزادی و راحتی زیاد، باعث هرج و مرج می‌شود. برای یادگیری بهتر مطالب، فرجه‌ای زمانی مشخص کنید. داشتن چارچوب برای انجام کارها، باعث نتیجه‌گیری بهتر و سریع‏تر می‌شود.

مشکل 2
حتماً با این اتفاق مواجه شده¬اید که گاهی «حس خواندن ندارید» و حتی در صورت مطالعة کوتاه مدت، آرامش نداشته، به سرعت خسته می¬شوید و علاقه‏مند به کارهای تفننی هستید.
راه حل‏ ها
1. در بین مطالعه، برای رفع خستگی و افزایش آرامش روانی، پیاده‌روی هم داشته باشید. پیاده‌روی و قدم زدن هر چند کوتاه، باعث تغییر تمرکز ذهن شده، به ذهن، مجال بازآوری مطالب و خلاقیت را می‌دهد.
2. تمرکز کنید و خودتان را در مطالعه غرق کنید. هنگام مطالعه، از تماشای تلویزیون و نگرانی در مورد کارهای دیگر، پرهیز کنید. نگرانی، مانع دریافت اطلاعات و ایده‌ها می‌شود.
مشکل3
اعتماد به نفس و تمرکز در امر یادگیری، برای داوطلبین مقطع کارشناسی ارشد، یکی از موارد تأثیرگذار در نتیجه کنکور است؛ زیرا بیشتر اوقات به خاطر فاصلة داوطلبان از فضای دانشگاهی، احتمال موفقیت، کاهش می¬یابد و موفقیت در آزمون کنکور، سخت‏تر می‏شود. اگر داوطلبان بتوانند در کسب مهارتها انگیزة بیشتری کسب کنند، طبیعتاً اعتماد به نفس آنها نیز افزایش خواهد یافت.
راه حل‏ها
1. به خود نمره بدهید. اگر شما ذهنتان را روی نتیجة مورد نظر متمرکز کنید، ایده‌های بهتری را شناسایی خواهید کرد. 2. انگیزة خودتان را مشخص کنید. اگر ندانید به چه علت می‌خواهید چیزی بیاموزید، حواس پرتی به سراغتان خواهد آمد.
3. هدفتان را مشخص کنید و مثبت اندیش باشید و بعد از مشخص کردن اهداف خود، باید امیدوار باشید که توانایی لازم را دارید؛ تا به آن چه می‌خواهید، دست یابید.

مشکل 4
برخی تحقیقات نشان می¬دهد که با بالا رفتن مقاطع تحصیلی، حجم وحشت از امتحان و بزرگ تصور کردن آن، افزایش می¬یابد.
راه¬حل
خنده، باعث آرامش می‌شود و تن آرام، مطالب را بهتر فرامی‌گیرد.

مشکل  5
حتماً بارها برای شما پیش آمده که مطالب را به خوبی مطالعه کرده‏اید؛ اما یادآوری آنها، با مشکل روبه‏رو می‏شوید. عامل این امر مهم، اضطراب است که باعث کاهش یادآوری اطلاعات و کاهش قدرت یادگیری می‌شود.
راه حل‏ ها
1. راههای مختلفی برای یادگیری وجود دارد؛ دیداری، شنیداری و حرکتی. اگر در یکی از آنها موفق نیستید، دیگر راه‌ها را امتحان کنید.
2. دوش بگیرید؛ دوش و حمام کردن، به یادگیری، کمک می‌کند.
3. تندخوانی کنید. خیلی‌ها عقیده دارند که تندخوانی، باعث از قلم افتادن مطالب مهم می‏شود؛ امّا واقعیت این است که تندخوانی، باعث فیلتر شدن مطالب بی‏ربط و فرعی شده، به درک ایده‌های اصلی نوشتار، کمک می‌کند.
4. ترفندهای زیادی، مانند علامت‏ها و نمادها، برای به خاطر سپردن اطلاعات حفظی وجود دارد؛ از آنها استفاده کنید.

 

فائزه اسکندری

منبع : http://www.iaall.ir


/ 0 نظر / 22 بازدید